yurt çadırı oba

Yurt - Oba Kullanım Alanları

Tarihin ve Türk medeniyetinin izlerini taşıyan obaların kullanım alanları ve faydaları

Tatil Bölgeleri

Tarihi ve kültürel bir miras taşıyan obalar bir çok alanda kullanılmaktadır. Bunların en önemlilerinden biride turizmdir. Özellikle kapadokya, mardin, tarihi yarım ada gibi daha çok mistik havası olan bölgeler turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri alanlardır. Akdeniz ve Ege gibi bölgelerde de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu alanlarda yeme-içme hizmeti veren, kültürel tekstil ürünleri satan, mevsimsel kermeslerde veya organizasyonlarda hizmet veren ve tanıtım hizmetleri sağlayan kurum ve organizasyonların tercih ettiği esnek, pratik ve otantik yapı olarak oba - yurtlar kullanılabilir.

Turizmde diğer bir kullanım yeri olarakta yaz turizmi faaliyetlerinde yabancı turistlerin yeme-içme, dinlenme ve barınma alanlarında kullanılabilir. Türk kahvesi ikramlarını yapabileceğiniz otantik bir kısım olarak otelinize veya tesisinize entegre edebilirsiniz. Kurulumu taşınması ve düzenlenmesi oldukça pratik olduğu için farklı alanlara taşıyabilir yeni bir organizasyonda kullanabilirsiniz. Obalar (türk çadırı) yapısal olarak yazları serin ve kış aylarındada sıcak olduğu için turistlik uygulamalarda oldukça ideal bir seçimdir.

Ticari Amaçlı kullanımlar

Obaların bir diğer kullanım alanıda ticari faaliyetlerdir. Nufusun kalabalık olduğu şehirlerde dinlenme ve yeme-içme alanları birbirini tekrarlayan görsellikte olduğundan dolayı farklı bir opsiyon arayanlar için hem tarihi hemde kültürel değerlerinden dolayı oba stili yapılar oldukça ilgi ve dikkat çekmektedir. İnsanların ilgisini çekmesi ve sunulan hizmetin kalitesiyle birlikte iyi bir yatırım alternatifi olacaktır.

Ticari olarak değerlendirildiğinde bireysel müşterilerden farklı olarak topluluk ağırlamalarında da oba çadırları kullanılabilir. Davet ve benzeri organizasyonlarda veya kamp türü işletmelerde de konaklama ve benzeri alanlarda kullanılabilir.

Sosyal projeler ve Tanıtım Hizmetleri

Obaların bir başka kullanım alanıda sosyal projelerdir. Belirli değişken olan bir alanda yapılan düzenli veya düzensiz organizasyonlarda kolay kurulması, toplanması ve taşınması sayesinde obalar görselliği de düşündüğünüzde diğer alternatiflerinden daha kuvvetli bir seçenektir.

Obaların Tanıtım hizmetlerinde kullanılması özellikle lokasyon olarak sabit olmayan projelerde çok faydalı bir kullanımdır. Duruşu oldukça gösterişli olduğundan oluşturduğunuz tanıtım etkinliğine ayrı bir hava katacaktır. Türk toplumunun ve tarihinin önemli bir parçası olan obalar gerçekleştirdiğiniz etkinliğe yapılan katılımın çok olmasında etkili olacaktır.